Математически триатлон, роботи, приложения с виртуална реалност, опити със светлина, програмиране и киберсигурност – такива умения и разработки демонстрираха ученици от НПГПТО „М. В. Ломоносов“, които днес изпълниха модернизираната училищна среда – част от новооткрития STEM център „Виолета Арсова“.
„Благодаря на учениците, учителите и родителите за подкрепата и усилията, благодарение на които успяхме да реализираме своя STEM център.“ С тези думи директорът на училището г-жа Таня Михайлова откри обновеното училищно пространство, в което възпитаниците на гимназията ще провеждат учебни занятия и извънкласни дейности, свързани с математика, физика и информационни технологии.
„Учениците, младежите и образованието са нашето бъдеще. Независимо дали институцията е общинска или държавна, най-важното е да работим заедно за развитието и бъдещето ни“, заяви по време на събитието кметът на район „Възраждане“ Станислав Илиев.
Впечатлена от успехите на учениците и множеството награди и отличия беше и г-жа Ваня Тивидошева, директор на дирекция „Професионално образование и обучение“ в Министерството на образованието и науката. „Сигурна съм, че с обучението в новия център тези постижения ще се увеличават“, допълни тя.
„Използвайте знанията, които ви дават вашите учители, и се развивайте постоянно.“, обърна се към учениците и г-жа Велина Томова от Регионалното управление на образованието – София-град.
По време на събитието директорът на Националния STEM център проф. Найден Шиваров съобщи, че в страната вече има над 2000 изградени STEM центъра. Той лично благодари на г-жа Михайлова, която в качеството си на заместник-министър на образованието и науката нееднократно е подчертавала, че уменията на бъдещето се изграждат във всеки учебен час и че всеки урок може да бъде STEM.
Като жест на признателност към един от емблематичните учители на НПГПТО, г-жа Виолета Арсова, новооткритият център носи нейното име.
„Този, който цени своето минало, има бъдеще и постига успех. За първи път присъствам на откриване на STEM център, който носи името на учител от училището, и това е уникален жест“, заяви г-жа Ваня Кастрева, дългогодишен началник на РУО София-град.
Към гостите се обърна и патронът на гимназията – ученик в ролята на Ломоносов, който подчерта: „Народ, който не познава науките, не познава себе си. Но когато знанието срещне изкуството, човекът става творец на света!“



































No comment yet, add your voice below!